Hakkımızda
Dil Merkezi
Kültürel Etkinlikler
Kulüp Faaliyetleri
RAM
Çocuk Kulübü
Platformlar
Medyatek
Kulüp Faaliyetleri
Rus Mutfağı
El Sanatları
Halk Dansları
Müzik
Bale
Türk Mutfağı
Satranç
SATRANÇ

Hızlı ve doğru karar verme yeteneğini geliştirmek isteyen büyük küçük herkes için doğru adres satranç kulübü.

RUSYA’DA SATRANCIN TARİHİ

(Rusya- Dünya satranç şampiyonlarının vatanı)

 

   Satrancın tarihi 1500 yıl öncesine dayanmaktadır. 5-6.y.y.’da Hindistan’da icat edilmiş olan satranç bütün dünyaya yayılmış ve insanlık kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelmiş.

Bu oyunun eski  Rusya’ya geliş şekli ve zamanı bilinmiyor. Ancak şüphe götürmeyen gerçek, satrancın Rusya’ya Doğudan geldiğidir. Rusça’da kullanılan satranç terminolojisinin aslına uygunluğu bunun en büyük delilidir. Satrancın Rusya’da oynanmaya başlanması farklı uzmanlarca, 9-12.y.y. olmak üzere, farklı şekillerde tarihlendirilmiştir.

   Politik ve sosyal şartlar satrancın eski Rusya’da gelişmesi için pek elverişli değildi. Birkaç asır boyunca bu oyun (13.-17.yy.) putperestlik izleri taşıyor endişesiyle kilisenin takibine ve dışlamasına maruz kaldı. Ancak satrancın çekiciliği o kadar büyüktü ki bütün yasaklara rağmen halk arasında yaşamaya devam etti. Bazı destanlarda satrançtan “en sevilen meşgale” olarak bahsedilmektedir. Satranç oynamayı bilmenin destan kahramanlarının ayırt edici bir özellikleri olarak anılması da ilginçtir. Eski Rus şarkıları ve deyimlerinde sıkça satranca atıflar mevcut.

   17.y.y.’da pek çok soylunun evinde satranç geceleri düzenleniyordu. Böyle gecelere ünlü Rus şair A.S.Puşkin de severek katılıyordu. Puşkin’in kütüphanesinde satranç teorisi ile ilgili Rusça olarak  yazılmış ilk eser bulunuyordu. Bu eserin yazarı olan olan Alexander  Dmitrievich  Petrov (1794-1867) satranç ustası olarak yalnız Rusya’da değil dünya çapında üne kavuşmuştu. Satranç tutkunları arasında Rus yazarlardan Lermontov, Nekrasov, Tolstoy, Turgenyev; devlet adamlarından Dzerjinsky ve Lenin yer alıyordu.

   Uluslar arası ilk satranç turnuvası 1851’de Londra’da yapıldı. Bundan sonra benzer turnuvaların organizasyonu devam etti ve zamanla satrançta ortak kurallar kabul edildi.  1862’de St.Petersburg’da ilk satranç kulübü açıldı. Rus ustalardan uluslar arası yarışmalara katılan ilk kişi Mikhail İvanovich Chigorin (1850-1908) oldu. Kendisi dünya satranç tarihi adına unutulmaz bir isimdi. Rusya çapında turnuvalar düzenlenmesi Chigorin’in öncülüğünde gerçekleşti. Batı Avrupa’da yapılan uluslar arası turnuvalarda Steinitz, Lasker, Pillsbury, Tarrasch gibi en iyi oyuncuları yendi. Daha sonraki oyuncular Chigorin’nin izinden gitti. Bunlardan biri Aleksandr  Aleksandrovich  Alekhineydi. Alekhine olağanüstü bir yeteneğe ve şaşırtıcı bir hafızaya sahipti. 1932’de Çikago’daki sergide aynı anda 32 parti oynadı! 1927’de dünya şampiyonu oldu ve ölünceye kadar bu unvanını kimseye kaptırmadı  (1946).

   Sovyetler döneminde oyun, eski Rusya dönemindeki geleneklere dayandırıldı. 1948’den 1957’ye kadar Mikhail Botvinnik,  1957-1958 Vasily Smyslov, 1959-1960 tekrar Botvinnik, 1960-1961 Mikhail Tal, 1963-1969 Tigran Petrosian, 1969-1972 Boris Spassky, 1975-1985 Anatoly Karpov, 1985-2000 Garry Kasparov dünya şampiyonu oldular. Rus satranç ekolü pek çok usta yetiştirdi. Rusya hala dünya satranç şampiyonlarının vatanı olarak anılmaktadır.

 

 

Alexander Dmitrievich Petrov

(1794-1867)

 

   İlk Rus satranç ustası, satranç teorisyeni, Rusya’daki ilk satranç kulübünün kurucusu, 19.y.y.’ın ilk yarısında dünyanın en iyi satranç oyuncularından bir tanesi.

7 yaşında satranç oynamaya başladı. 15 yaşındayken Rusya’nın en iyi satranç oyuncusunu yenerek onun unvanına sahip oldu.

  Rusça olarak satranç teorisi üzerine yazılmış ilk eser olan ve birkaç neslin baş ucu kitabı haline gelen eseri 1824’te yayınlandı. Ünlü Rus şair Puşkin’in kütüphanesinde bu kitaptan iki tane vardı. Bunlardan biri yazarının imzasını ve şu notu içeriyordu: “Muhterem  Efendim Alexandr Sergeevich Puşkin’e en içten saygı nişanesi olarak.”

  A.D.Petrov’a yeteneğine binaen “Kuzey’in Philidor’u” lakabı takıldı. (Francois Andre Philidor, 18.y.y. ünlü satranç teorisyeni.)

 

SFace STwit SVimeo SVKontakte
AltMenu1
AltMenu2
AltMenu3
AltMenu4
AltMenu5
AltMenu6
AltMenu7