Hakkımızda
Dil Merkezi
Kültürel Etkinlikler
Kulüp Faaliyetleri
RAM
Çocuk Kulübü
Platformlar
Medyatek
Kulüp Faaliyetleri
Rus Mutfağı
El Sanatları
Halk Dansları
Müzik
Bale
Türk Mutfağı
Satranç
RUS MUTFAĞI

Rusya coğrafyası, içinde pek çok farklı kültürü barındırmaktadır. Bu kültürlerin birbiriyle etkileşimi kültürel zenginlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Rus mutfağı da bu sebeple oldukça çeşitlidir. Bu kulüp alışılmadık tatları keşfetmek isteyenler için

 RUS MUTFAĞI

      Rusya çok milletli bir devlet. Bu milletlerden her biri kendi mutfak geleneklerine sahip olmakla birlikte “komşularından” çeşitli tarifler ve mutfak sırları almaktan çekinmemiş. Bu durum Rus mutfak geleneğini ortadan kaldırmak şöyle dursun, onu daha da zenginleştirmiş. Bugün de Rusya’nın her bölgesi kendine has yemekleriyle övünmektedir. Rus yemekleri özel beceriler veya egzotik malzemeler gerektirmeyen ancak tecrübe edinerek yapılabilen yemeklerdir. 

      Rus halkının temel besin öğelerini tahıllar ve sebzeler oluşturuyor. Bunlardan çorbalar, “kaşalar”(lapa) ve hamur işleri yapılıyor. Rus mutfağının geleneksel çorbaları arasında “şi, borş, rassolnik, solyanka, uha, okroşka” sayılabilir. Yemeğin lezzetine lezzet katan terbiyelerin başında “smetana” gelir. Kremadan daha yoğun kıvamlı bir süt ürünü olan smetana çorbalara, mantıya ve salatalara ilave edilir. Çok sevilen bir başka süt ürünü “tvorog”dur (çökelek). Tvorog daha çok hamur işlerinde kullanılır. (Rusya’ya yolunuz düşerse ana malzemesi tvorog olan “sırnik” adı verilen hamur işini mutlaka deneyin.) Rusya’da çeşitli türlerde tahılların yetişiyor olması “kaşa”nın (lapa) da çeşitlerini artırmış. Kahvaltıda su veya sütle,  yemeklerde et suyuyla yapılan kaşalar sindirim sistemi için çok faydalı.

    Geleneksel Rus içecekleri arasında “sbiten, kvas, bal ve mors”u sayabiliriz. Bugün zevkle içilen kahve Rusya’ya 19.y.y.’da, çay ise 17.y.y.’da gelmiş. Rus çay geleneğinin ayrılmaz parçası olan semaver de bu yüzyılda ortaya çıkmış.

    Rus mutfağının şekillenmesinde kilise önemli bir rol oynamış. Yılın yarıdan fazlasının “oruç günleri”nden (hayvansal gıdaların yenmediği günler) oluşması mantar, balık, sebze, tahıllar, ot ve yemişlerden yapılan yemeklerin sayısını artırmış. Yine kilise sayesinde belli günlerde yenen ve ritüel değeri taşıyan yemekler ortaya çıkmış. Bunlardan “kuliç”(yüksek kek) Paskalya’da, “blin”(krep) bahar bayramı olan “maslenitsa”da yenir.

Rus mutfağından tarifler:

BORŞ

Malzemeler:

 1. Et- 500gr.
 2. Pancar- 300gr.
 3. Lahana- 200gr.
 4. Kuru soğan- 1 adet
 5. Domates rendesi- 2 yemek kaşığı
 6. Sirke- 1 yemek kaşığı
 7. Toz şeker- 1 yemek kaşığı
 8. Havuç
 9. Maydanoz
 10.  Biber
 11. Defne yaprağı

 

Yapılışı:

 1. Eti haşlayın.
 2. Pancarı, havucu, kuru soğanı ve maydanozu yemeklik doğrayıp tencereye alın.  Yağlı et suyundan çok az  ilave edip kapağını kapatarak kısık ateşte pişirin. Yanmaması için ara ara karıştırın. İhtiyaç halinde azar azar et suyu ilave edin.
 3. 15-20dk. sonra  ince ince doğranmış olan lahanayı ilave edin ve 20dk. daha buğulayın.
 4. Et suyunun tamamını, biber, defne yaprağı, tuz, sirkeyi ekleyin ve pişene kadar kaynatın.
 5. Kaynama esnasında bütün halinde ya da halkalar şeklinde doğranmış patates ile haşlanmış eti ilave edin.
 6. Servis yaparken smetana ekleyin.

 

BLİN

Malzemeler:

1.       Süt- 500ml

2.       Yumurta- 3 adet

3.       Un- 280 gr.(iki su bardağı)

4.       Toz şeker- 1-2 yemek kaşığı

5.       Tuz- 1 çay kaşığı

6.       Sıvı yağ- 3 yemek kaşığı

7.       Tereyağı

 

Yapılışı:

1.       Yumurtaları kırıp tuz ve şeker ekleyerek çırpın.

2.       200ml süt ekleyip karıştırın.

3.       Unu ekleyip topaksız bir karışım elde edene kadar çırpın.

4.       Geri kalan sütü ve sıvı yağı ekleyip tekrar karıştırın.

5.       15 dk. dinlendirdikten sonra iyi ısıtılmış, az yağlı krep tavasına dairesel hareketlerle hamurdan bir kepçe dökün. (1 kepçe karışımı tavanın ortasına dökün ve hızlı şekilde tavanın her tarafına ince bir tabaka olarak yayılmasını sağlayın.)

6.       Her iki yüzünü de pişirdikten sonra tabağa alıp tereyağı ile yağlayın.

7.       Sıcak olarak servis yapın. Yanında bal, ahududu reçeli, havyar, peynir, kaşar vb. verebilirsiniz.

Afiyet olsun!

 

(Bahar bayramı olan “maslenitsa”da bir hafta boyunca pişirilen blin, sarı rengi ve yuvarlak şekli dolayısıyla güneşi temsil etmekte. Blinin geçmişi,  Ruslar tarafından Hıristiyanlığın kabulünden çok öncesine dayanmakta.)

 

 

.

SFace STwit SVimeo SVKontakte
AltMenu1
AltMenu2
AltMenu3
AltMenu4
AltMenu5
AltMenu6
AltMenu7