Hakkımızda
Dil Merkezi
Kültürel Etkinlikler
Kulüp Faaliyetleri
RAM
Çocuk Kulübü
Platformlar
Medyatek
Kulüp Faaliyetleri
Rus Mutfağı
El Sanatları
Halk Dansları
Müzik
Bale
Türk Mutfağı
Satranç
BALE

Bale Rus kültüründe önemli bir yer tutmaktadır. Hareketlere zarafet, vücuda esneklik kazandırır. 4-8 yaş grubu dans severleri bale stüdyomuza davet ediyoruz.

RUS BALESİ

   Rusya’da bale, Avrupa’da olduğu gibi, sarayda yapılan bir sanat olarak ortaya çıkmıştır. İlk Rus balesi  1683’de Çar Aleksey Mihayloviç’in rezidansında bulunan ‘’Komedialnoy Horomine’’ de sahnelenen  “Orpheus ve Evridika Hakkında Bale’’ olarak kabul edilir. Daha geç tarihlerde danslar, imparator 1.Petro’nun özel emriyle saray görgü kurallarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Saraydaki gençlerin dans öğrenmesi zorunluydu; bu sebeple Petersburg’da aristokratların eğitim aldığı askeri okulda ‘’bale dansları’’ zorunlu derslerden biri oldu. 1738’de imparatoriçe Anna İvanovna’nın emriyle ilk Rus profesyonel bale okulu kuruldu.  Şimdi bu okul ‘’A.Y.Vaganova Rus Bale Akademisi’’ olarak anılmaktadır. Bu okulun kurucusu ve ilk idarecisi, Petersburg askeri okulunda dans ustası olan Fransız asıllı Jean Baptiste Lande dir. Okula, kız ve erkek olmak üzere 12 öğrenci kabul edildi. Bunlar saraylı ailelerin çocuklarıydı. Genç dansçıların ilk hareketlerinde bile özgün milli karakter hissediliyor, performansa yumuşaklık ve ahenk yansıyordu. Okul, kısa zamanda Rus sahnelerine mükemmel artistler ve solistler kazandırdı. Burada eğitim gören ilk örgencilerden en iyilerinin adları tarihe geçti: Axinya Sergeeva, Avdotya Timofeeva, Elizaveta Zorina, Afanasiy Toporkov, Andrei Nesterov. 1773’te Moskova’da da bale okulu açıldı. Bu, gelecekteki Moskova Koreografi Devlet Akademisi’nin temelini oluşturan Moskova eğitim Evi’ne bağlı ‘’dans sınıfları’’ şeklindeydi. Moskova’daki yapı kamuya açıktı ve Petersburg’daki devlet okuluna  göre oldukça bağımsız hareket edebiliyordu. Petersburg Dans Okulu’nun sanat anlayışı daha katı, daha akademik ve saraylıyken Moskova balesi demokratik ve şiirseldi; komedi dahil çeşitli dans stillerini uyguluyordu.

1776’da imparatoriçe 2.Ekaterina’nın izniyle prens Peter Urusov tarafından Moskova’da özel tiyatro kuruldu. Günümüzde dünyaca ünlü Bolşoy Tiyatro(su)’nun kökeni buraya dayanmaktadır.

Petersburg’da halka açık ilk Büyük tiyatro 1738’te kuruldu. Bu tiyatro daha sonra, bugün de korunan, Mariinsky Tiyatrosu adını aldı. 1803’te bu tiyatronun bale topluluğu, diğer gösteri türleri arasında ayrıcalıklı bir yer elde ederek operadan ayrıldı. Bale, devlet sübvansiyonlarından yararlanıyor ve imparatorluk tiyatrolar müdürlüğüne bağlı çalışıyordu.

   Nihayet Rus balesinin kabul edilme zamanı geldi. A.N.Titov, S.İ.Davydov, K.A.Kavos, F.E.Scholz gibi yerli besteciler ortaya çıktı. İlk Rus koreografı İ.İ.Valberg (1766-1819) Rus halk dansı geleneklerini dramatik pandomim ve İtalyan balesinin virtüöz tekniği ile birleştirdi. Valberg, ilk milli konulu bale olan ‘’Yeni Werther’’i (A.N. Titov’un  melodramı) 1799’da sahneledi. 19.y.y.’ın başlarında Rus balesi sanatsal olgunluğa erişti; milli ekol oluştu. Rus dansçıların performanslarındaki ayırt edici özelliği herkesten daha net A.S Puşkin ‘’Eugene Onegin’’ adlı eserinde ortaya koydu: Puşkin burada çağdaşı olan balerin A.İ.İstomina’nın dansını ‘’ruh dolu bir uçuş’’ olarak nitelendirdi.

   19.y.y.’ın  ikinci yarısının tamamını Marius Petipa dönemi oluşturdu. Kendisi, 1847’de Rus yetkililerin daveti üzerine St. Petersburg’a Fransa’dan geldi. Büyük koreograf, pek çok orijinal yapım ortaya koydu; kendinden önce yapılanları zenginleştirerek muhafaza etti. Petipa, bale dalında eser vermeleri için P.İ.Çaykovski ve A.K.Glazunov gibi iki büyük besteciyi teşvik etmiştir. Bu iş birliğinin neticesinde dansın senfonik şekli elde edildi. Bale gösterisinin müzikal dram yönü, senfonik dansı ortaya çıkarmak için bir araya gelen besteci ve koreografın müşterek işi oldu. Petipa’nın Çaykovski ile işbirliği sonucunda ‘’Uyuyan Güzel’’(1890) ve ‘’Kuğu Gölü’’(1895); A.K.Glazunov ile ortak çalışması neticesinde ‘’Raymonda’’(1898) ve ’’Mevsimler’’(1900) gibi çok ünlü baleler ortaya çıktı.

    20.y.y.’ın başlarında Rus balesi, dünya bale tiyatrosunda üncü konumunu aldı. Yenilikçi koreograf M.M.Fokin bale gösterisinin içeriğini ve şeklini yeniledi. Kendisi yeni tip bir gösteri ortaya koydu: tek perdelik bale (‘’Chopiniana’’,’’Petruşka’’,’’Scheherazade’’). Fokin’in gösterilerinin dekorlarını L.S.Bakst, A.N.Benois, N.Roerich, A.Y.Golovin gibi çok ünlü sanatçılar yapardı.

   1909 yılı itibariyle S.P.Diaghilev, Paris’te ‘’Rus Mevsimleri’’ olarak tanınan Rus balesi turneleri organize etmeye başladı. Onlar, besteci İ.F.Stravinsky, koreograf Fokin (‘’Ateş Kuşu’’, 1910; “Petruşka”, 1911), koreograf ve dansçı Vaslav Nijinsky, seçkin balerinlerden Matilda Kshesinskaya, Anna Pavlova, Tamara Karsavina’nın dünyada tanınmalarına vesile oldular. ‘’Rus Mevsimleri’’nin başından itibaren Rus balesi Rusya’da olduğu gibi Avrupa’da da varlığını hissettirmişti.

   1917’deki Ekim Devrimi’nden sonra, pek çok sanatçının göç etmesiyle, Rus balesi yurt dışında daha yoğun gelişme gösterdi. 1920-40’lı yıllarda Rus sanatçılar ve koreograflar Avrupa ve Amerika’daki çeşitli bale topluluklarının başına geçmiş, orada okullar açmış ve gruplar kurmuş, böylece dünya balesini önemli ölçüde etkilemişlerdi. Rusya’da, 1917’den sonra bale, ulusal sanatın büyük merkezi olarak kalmaya devam etti. Bale tiyatrosunun önde gelen isimlerinin göç etmiş olmalarına rağmen Rus bale ekolü yok olmadı. Sovyetler döneminde, Rus bale sahnesine Maya Plisetskaya, Rice Sturuchkova, Natalia Makarova, Mikhail Baryshnikov, Rudolf Nureyev gibi çok parlak isimler çıktı.

   1921 yılında büyük pedagok, ilk koreografi profesörü A.Y.Vaganova ögretmenlik hayatına başladı. Kendisi meraklı bir araştırmacı ve ilhama açık bir pratisyendi; ‘’Klasik Dansın Temelleri’’(1934) adlı kitabın da yazarıydı. A.Y.Vaganova’nın kendi pedagojik yaklaşımlarını ayrıntılı şekilde anlattığı kitap, daha sonra pek çok dile çevrildi. Kendisi, önde gelen balerinlerden birkaç nesli yetiştirdi. Bunlar arasında ünlü balerin Galina Ulanova da bulunmaktadır. A.Y.Vaganova, otuzuncu ve son mezunlarını 1951 yılında verdi. 1957’de ise Leningrad Koreografi Okuluna onun adı verildi: A.Y.Vaganova Rus Bale Akademisi.

   1960’lı yılların sonundan itibaren Rus koreografi sanatında yeni bir süreç başladı: opera ve bale tiyatrolarından bağımsız olan bale gruplarının ortaya çıkışı. Rusya’da bu şekildeki ilk topluluk, günümüzde ‘’Leonid Yakobson St.Petersburg Devlet Akademik Bale Tiyatrosu’’ olarak bilinen ve L.V.Yakobson tarafından kurulmuş olan topluluktu. Bugün, dünyadaki tiyatro severler  tarafından  ‘’Boris Eifman St.Petersburg Devlet Akademik Bale Tiyatrosu’’ olarak bilinen tiyatro ise 1977 yılında, Boris Eifman tarafından, opera topluluklarından bağımsız olarak kuruldu.

   Üç yüz yıl içinde Rusya’da klasik bale adına büyük bir kültür oluştu. Başkent tiyatroları, performanslarıyla, bale severleri mutlu etmeye devam ediyor. St. Petersburg veya Moskova’ya gelen ziyaretçiler, meşhur dansçıların sahne almış olduğu Bolşoy Tiyatro ve Mariinsky Tiyatrosu’nu mutlaka görmeye gayret ediyorlar.

Rus balesinin gelişimi sona ermedi; yeni, çağdaş içerik ve buna uygun formların arayışı devam ediyor. Bununla birlikte klasik balenin akademik gelenekleri muhafaza ediliyor.

 

 

SFace STwit SVimeo SVKontakte
AltMenu1
AltMenu2
AltMenu3
AltMenu4
AltMenu5
AltMenu6
AltMenu7